Thursday, November 21st, 2024

Mała, wielka łazienka – optyczne powiększenie, czyli kilka profesjonalnych tricków

Projektowanie wnętrz typu mała łazienka to koszmar? Być może, ale małe łazienki są dzisiaj nieodłącznym elementem współczesnego budownictwa. Zwłaszcza takie zjawisko dotyczy łazienek w blokach wielomieszkaniowych i z tym faktem nie można dyskutować. Problemem nie jest jednak w miarę ustawne pomieszczenie, ale małe i o nietypowym kształcie, jakby na siłę doklejone do całego mieszkania. Jednak przy pomocy kilku tricków z małej i niewygodnej łazienki możemy zrobić komfortowy niemal pokój kąpielowy.

 

Funkcjonalne wyposażenie łazienki

Przede wszystkim – udany projekt łazienki oraz jego wykonanie zależy od wyczerpujących odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań. I nie chodzi tu o wymagania estetyczne. Kafelki – ich kolor i kształt dobierzemy na końcu. Najważniejsze jest wyposażenie łazienki. Oto pytania, które dotyczą zachowania funkcjonalności małego pomieszczenia.

 

  • Po pierwsze: jak dużym pomieszczeniem dysponujemy?
  • Po drugie: ile osób będzie korzystało z przedmiotowej łazienki?
  • Po trzecie: ilu domowników będzie korzystało z łazienki w tym samym czasie?
  • Po czwarte: czy domownicy mają określone przyzwyczajenia?
  • Po piąte: czy wśród domowników jest osoba niepełnosprawna?

 

Dobra aranżacja wyposażenia łazienki musi odpowiadać na sprecyzowane potrzeby osób, dla których jest robiona. Odpowiedzi na pytania będą pomocne w wyborze urządzeń sanitarnych, ich ustawienia i ewentualnie w doborze odpowiednich mebli łazienkowych. Ustawiając urządzenia trzeba bowiem zachować przestrzenie funkcjonalne. Poruszanie się nawet po najmniejszej powierzchni musi być swobodne. Sprzęt w łazience można dobrać dla osoby niepełnosprawnej – czyli taki, który jest wielofunkcyjny i ergonomiczny – odpowiednio sterowany i regulowany. Wyposażenie łazienki powinno być dostosowane więc do potrzeb wszystkich domowników. Wtedy tylko przestrzeń nawet w małej łazience będzie funkcjonalna i zapewni komfort korzystania z niej. Projektowanie wnętrz w przypadku takich pomieszczeń, jak mała łazienka w bloku, musi być bardzo precyzyjne. Tutaj bowiem znaczenie ma w zasadzie każdy niemal centymetr. Ważna jest też dyscyplina stylistyczna. Nieudany synkretyzm spowoduje bałagan. W małym pomieszczeniu to chaos na wielką skalę.

 

Jak powiększyć małą łazienkę?

Kilka sposobów na powiększenie łazienki – czy takie w ogóle istnieją? Oczywiście, że tak! Jedne są tylko optycznymi, czyli sprawiającymi wrażenie powiększenia łazienki, a inne – realne.

Po pierwsze jednym z nich jest zamontowanie dużego lustra. Można je umieścić na przykład na ścianie między brodzikiem a toaletą. W ten sposób optycznie zostanie powiększona przestrzeń małej łazienki. Po drugie doskonałym sposobem na udane projektowanie wnętrz nietypowych jest zastosowanie połyskliwych powierzchni, które efektownie odbijają światło. Po trzecie nie wolno zapominać o suficie. Sufit ma wpływ na właściwy odbiór przestrzeni. Typowy sufit podwieszany, obniżony przytłoczy małą łazienkę. Natomiast świecący sufit podwieszony, który zostanie dodatkowo wykonany z matowego pleksi rozświetli i ją powiększy. Ponad płytą warto wtedy zamocować taśmy LED. Powiększyć łazienkę można ponadto poprzez wkucie spłuczki w ścianę, gdy ta jest odpowiednio gruba. Gdy ściana jest cienka, można wystającą część spłuczki zabudować odpowiednio płytą g-k. Półka w pomieszczeniu za łazienką zawsze się przyda, podobnie jak kilka centymetrów w małym pomieszczeniu. Podobnie można sprawę załatwić z na przykład pralką. Warto jednak pamiętać o odpowiednim wygłuszeniu tych miejsc, ponieważ odgłosy mogą zakłócić spokój w innym pomieszczeniu.

 

Małe łazienki w bloku

Małe łazienki w bloku nie tylko służą gospodarzom mieszkania, ale i też ich gościom. Funkcjonalność to podstawa, jednak estetyka wykonania ma również swoje znaczenie. Tak więc pomieszczenie powinno mieć minimum 2,4 m2.  Wtedy można zaszaleć i z pazurem zacząć projektowanie wnętrz nietypowych. Pomysłów jest bez liku. Warto więc przyjrzeć się kilku ciekawym aranżacjom i być może z nich skorzystać, przenosząc na własny, domowy grunt.

Po pierwsze zagrajmy w czarne i białe. Dzięki takiemu połączeniu skontrastowanych barw stworzymy ciekawą, przestrzenną grę. To ona sprawi, że pomieszczenie stanie się optycznie większe. Warunkiem uzyskania odpowiedniego efektu są odpowiednio duże przeszklenia. Lustra mają tu znaczenie i swoje niebagatelne zdanie.

Po drugie zasadą naczelną wyposażenia małej łazienki to odpowiednie ustawienie sprzętów. Na wprost wejścia powinno się umieścić umywalkę z lustrem i to dużym lustrem, które zasadniczo sprawi wrażenie przestrzenności. Unikajmy montażu kabiny prysznicowej na wprost wejścia. Kabina skraca pomieszczenie i je zasadniczo pomniejsza. Prysznic najlepiej umieścić w rogu lub we wnęce – jeśli jest – między dwoma ścianami. Wyjątkiem są łazienki kwadratowe. Tylko one mogą być wyposażone z prysznicem oraz sedesem na wprost drzwi. Przy małej i wąskiej łazience nie ma przeciwwskazań, by wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne znalazły się na jednej linii, wzdłuż konkretnej ściany.

Po trzecie na niewielkiej przestrzeni nie może być bałaganu, ale ciekawym pomysłem jest stosowanie stylowych kontrastów, gdzie mocne i neutralne barwy doskonale współgrają tworząc ciekawą aranżację całego pomieszczenia.

Po czwarte ciekawym pomysłem na odpowiednie projektowanie wnętrz takich jak mała łazienka w bloku może być zastosowanie tapety 3D lub fototapety z efektownym widokiem na przykład na morze i urządzenie łazienki w stylu marynistycznym, gdzie biel skontrastujemy z błękitem złamanym szarością.