Saturday, November 23rd, 2024

Odzież BHP – najważniejsze informacje

Podstawowym zadaniem odzieży BHP jest zapewnienie bezpieczeństwa i właściwej ochrony pracownikowi. W miejscu pracy narażony on jest często na szkodliwe działanie wielu substancji, które mogą zniszczyć jego zdrowie. Poniżej najważniejsze informacje o odzieży BHP, które powinien przyswoić sobie każdy przedsiębiorca. Dowiesz się między innymi jakie są kategorie środków ochrony oraz z jakich materiałów powstaje taka odzież.

Kategorie środków ochrony indywidualnej:

  • Kategoria I to odzież ochronna chroniąca w przypadku małego poziomu ryzyka, którego skutki pracownik może zidentyfikować na czas i bez zagrożenia życia. Np. kombinezon przeciw zabrudzeniom używany w zakładzie mechanicznym. Odzież ochronna kategorii I nie potrzebuje wystawienia świadectwa badania typu WE. Odzież tej kategorii jest potocznie zwana roboczą odzieżą BHP.
  • Kategoria II to kategorii do której należy odzież, która chroni w przypadku średniego poziomu ryzyka. Jest to na przykład odzież ostrzegawcza lub lekka osłona przed poparzeniem. Odzież ochronna kategorii II musi być już certyfikowana przez jednostkę zewnętrzną, która wystawia świadectwo badania typu WE.
  • Kategoria III – do tej kategorii należy odzież przeznaczona do ochrony przed zagrożeniami najpoważniejszymi zagrożeniami. W tym takimi, które mogą mieć wpływ na życie lub zdrowie oraz mogą powodować nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu Również w tym wypadku musi być przeprowadzona certyfikacja przez jednostkę zewnętrzną, dodatkowo kategoria ta wymaga przeprowadzania dodatkowych kontroli.

Z powyższych kategorii wynika bardziej potoczny podział odzieży na odzież roboczą (kategoria I) i na ochronną odzież BHP(kategoria II i III). Odzież robocza nie podlega obowiązkowej certyfikacji, natomiast odzież ochronna, zarówno II jak i III kategorii podlega obowiązkowej certyfikacji zgodnie z normami.

Rodzaje odzieży BHP i materiały z jakich są wykonane

Odzież BHP powinna być dobierana według poszczególnej branży oraz specyfiki danego zawodu. I tak, w zależności od wykonywanego zawodu i oczekiwanego zakresu ochrony odzież roboczą stanowią: koszule, koszulki, bluzy, fartuchy, fartuchy przednie, płaszcze, spodnie, kombinezony a także kurtki, peleryny czy też czapki i berety. Robocza odzież BHP występuje w wersji nieocieplanej oraz ocieplanej. Wybór uzależniony powinien być od warunków w jakich pracują pracownicy danej branży. Odzież robocza wykonywana jest z różnych materiałów ale najpopularniejszym jest bawełna oraz mieszanka tworzyw sztucznych z bawełną.

Zobacz koniecznie :

Materiały do produkcji odzieży BHP

Bawełna to naturalna tkanina o różnej gramaturze oraz dobrych właściwościach, dzięki czemu jest tak chętnie wykorzystywana podczas produkcji odzieży BHP. Dzięki swoim właściwością takimi jak dobra przepuszczalność powietrza czy też lekkość materiału popularne drelichy stosowane są w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Kolejnym popularnym materiałem do produkcji odzieży BHP są mieszanki bawełniano-poliestrowe i bawełniano-poliamidowe czyli tak zwane tkaniny nowej generacji. Składają się one z bawełny i włókien poliestrowych bądź poliamidowych, dzięki czemu są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, zastosowanie gęstego splotu zapewnia dobrą ochronę przed zanieczyszczeniami i brudem. Kolejną chętnie używaną mieszanką są tkaniny bawełniano – poliamidowe. Dzięki specjalnej apreturze odznaczają się właściwościami wodo- i olejoodpornymi. Zewnętrzna warstwa materiału składa się głównie z poliamidu a wewnętrzna z bawełny. Dzięki takiej strukturze zwiększa się odporność na zabrudzenia, jednocześnie zapewnia użytkownikowi komfort noszenia takiej odzieży.

Odzież BHP w Twoim zakładzie

Prowadząc zakład produkcyjny czy też zatrudniając pracowników na stanowiska, gdzie mogą być oni narażeni na zabrudzenia oraz czynniki mogące szkodzić zdrowiu, warto zaopatrzyć się w stosowną odzież BHP. Na rynku istnieje wiele firm dostarczających taką odzież, wytwarzaną z różnych materiałów i zaliczają do różnych kategorii. Odzież ochronna to odzież, która okrywa lub zastępuje odzież osobistą pracownika a jednocześnie chroni go przed zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy. Odzież ochronną należy stosować przy konkretnych pracach, gdzie istnieje zagrożenie bezpieczeństwa pracownika wynikające ze zranienia ciała lub przeniknięcia przez ubrania do skóry szkodliwych substancji. Odzież ochronna musi posiadać odpowiednie certyfikaty gwarantujące, że spełnia wymagania określone w odpowiedniej normie bezpieczeństwa. Dodatkowo, dobierając odzież BHP dla firmy, należy wziąć pod uwagę stanowisko pracy oraz jego specyfikę a także zagrożenia, na które mogą być narażeni pracownicy danej firmy. W zależności od charakteru wykonywanej pracy mogą być zagrożeni wysoką lub niską temperaturą, wilgocią, prądem elektrycznym lub substancjami chemicznymi oraz biologicznymi. To właśnie pod kątem możliwych zagrożeń, powinniśmy dobierać odzież ochronną. Tak, żeby zagwarantować pracownikom komfort i bezpieczeństwo w miejscu pracy.