Saturday, November 23rd, 2024

Rodzaje drewna do budowy domu drewnianego

Domy drewniane w ostatnim czasie zyskały na dużej popularności. Nie tylko jako domki letniskowe, ale coraz częściej również jako domy całoroczne. Ich budowa oraz wygląd zachęcają inwestorów do budowy takiego rodzaju zabudowań. Jednak decydując się na taki dom należy pamiętać, że najważniejszy jest dobry budulec z którego powstaje dom z drewna. Materiał musi być dobrej jakości, o najwyższej klasie, aby mógł służyć przez wiele lat jego mieszkańcom bez nieprzyjemnych incydentów. 

domy drewniane
Budowa domów drewnianych

Jakie drewno do budowy domów?

  • Jodła –  jest wytrzymała, sprężysta. Należy jednak uważać, ponieważ ma tendencję do pękania wzdłuż słoi w trakcie suszenia drewna. Dodatkowo jest ona mniej żywiczna niż naprzykład świerk, co za tym idzie mniej odporna na różnego rodzaju insekty i gryzonie oraz działanie wody. Trudno jest ten rodzaj drewna zaimpregnować przez co często pleśnieje i puchnie. Wygląd drewna w przekroju jest mało atrakcyjny estetycznie, dlatego też jest najczęściej wykorzystywane na belki konstrukcyjne w domach z drewna.
  • Modrzew, jest to drogi materiał, za który trzeba zapłacić kwotę odczuwalna dla kieszeni inwestora, ponadto jest on wyzwaniem dla cieśli. Tylko doświadczona osoba potrafi ten rodzaj drewna obrobić w odpowiedni sposób. Jednak jest to doskonały materiał na domy drewniane, pomimo wszelkich trudności jakie sprawia, gdyż jest drewnem bardzo odpornym na działanie wilgoci, przez co jest ono trwałe. Nie posiada skłonności do pękania. Jest ono najczęściej w tego typu domach używane do stolarki okiennej i drzwiowej, a także produkcji schodów. Kolejnym walorem oprócz trwałości jest jego zachwycająca faktura, która ma piękny rysunek słoi i posiada wiele drobnych skrętów włókien. Wykonana z tego rodzaju drewna elewacja domu drewnianego, będzie pięknie zdobiła budynek. Jedynym minusem tego materiału jest jego wysoka żywiczność, przez co może ono nie raz “płakać” żywicą po zamontowaniu.
  • Sosna, to bardzo miękkie i łatwe do obrobienia drewno, które posiada niewielkie skłonności do wypaczania się oraz pękania czy skręcania w trakcie przygotowywania go do obróbki. Wymaga ona bardzo dobrej impregnacji, ponieważ jest podatna na siniznę, bardzo szybko absorbuje wilgoć z otoczenia i szybko ulega zagrzybieniu co jest efektem niepożądanym w domach drewnianych. Jednak odpowiedni proces impregnacji w przypadku drewna sosnowego utrudniają pęknięcia żywiczne oraz pęcherzyki. Jest to najtańszy surowiec wykorzystywany przy budowie domów drewnianych. Tworzy się z niego stolarkę okienną, drzwi, a także płyty pilśniowe i wiórowe.
  • Świerk to łatwy w obróbce materiał, który jest jednak kruchy. Posiada on niewielka podatność na pękanie i skręcanie podczas procesu suszenia. Jego faktura jest sękata z wyraźnie poskręcanymi słojami oraz pęcherzami żywicznymi, które z czasem nieodpowiednio zabezpieczone mogą pękać. Jest to materiał trudny do impregnacji jednak bardzo łatwy do barwienia. Niestety jest podatny na wszelkiego rodzaju grzyby, pleśnie oraz nieodporny na wszelkie czynniki atmosferyczne, zwłaszcza wilgoć. W budowę domów drewnianych wykorzystywany jest do budowy konstrukcji budynku, przy wykonywaniu podłóg oraz schodów.

Zabezpieczenie drewna

Wybierając drewno na konstrukcję, kiedy chcemy postawić dom drewniany należy zwrócić uwagę, aby materiał miał jak najmniejsza wilgotność oraz nie posiadał jakichkolwiek oznak pleśni, sinicy czy obecności insektów. Wszelkiego rodzaju tego typu skazy od razu dyskwalifikują drewno przy wykonywaniu konstrukcji domów drewnianych. Należy też zwrócić uwagę, aby drewno było suszone naturalnie, suchy materiał, jest bardziej stabilny jeśli chodzi o jego wymiary oraz nie odkształca się tak jak drewno wilgotne. Drewno suszone naturalnie jest składowane jedno na drugim ze swobodnym dostępem powietrza, przez co w naturalny sposób woda odparowuje z niego nie zniekształcając desek. Zazwyczaj jest ono suszone przez kilka miesięcy, jednak najlepsze jest to które jest sezonowane nawet przez kilka lat, jednak ciężko jest znaleźć tego typu surowiec na rynku, a jeśli już się uda, trzeba liczyć się z dużymi kosztami jego zakupu. Druga bardziej popularna i współczesna jest metoda  suszenia drewna to suszenie komorowe, które w szybki sposób pozbywa się z desek na drewniany nadmiaru wilgoci oraz wszelkich czynników chorobotwórczych, takich jak pleśń czy zasinienie. Przed rozpoczęciem budowy tego typu domu, należy pamiętać, że od jakości drewna zależy przyszłość budynku. Jeśli będzie ono złej jakości lub suszone w zły sposób, można być niemal pewnym, że w krótkim okresie czasu zacznie pojawiać się wilgoć w pomieszczeniach oraz wszechobecna niechciana pleśń. Impregnacja to także bardzo kluczowy element, którego nigdy nie należy omijać w trakcie budowania domu drewnianego. nie tylko podkreśli ona piękny wygląd słojów drewna, ale także zabezpieczy je przed mrozem, wiatrem, deszczem, śniegiem czy słońcem.