Monday, January 20th, 2025

Różnorodne firmy świadczą szeroką pomoc drogową, w tym wynajem autolawety. Działają całodobowo na terenie całego kraju. Oferują tanie holowanie autolawetą pojazdów sprawnych i uszkodzonych, samochodów, motocykli, quadów. Tego typu usługi sprawdzają się w szczególności na obrzeżach miasta oraz zimą. Pomagają w sytuacjach awaryjnych i przy stłuczkach. Firmy te wykonują także drobne naprawy na miejscu zdarzenia takie jak – wymiana kół, dowóz paliwa, czy awaryjne odpalanie. Firmy wynajmujące autolawetę dysponują autolawetą z wyciągarką automatyczną i autorolkami pod niesprawne koła i uszkodzone zawieszenia. Zazwyczaj usługi tego typu firm dostępne są siedem dni w tygodniu. Dojeżdżają do klientów w ekspresowym tempie od przyjęcia zgłoszenia. Ich priorytet to przede wszystkim zadowolenie klienta i bezpieczeństwo powierzonego mienia.

Legalna firma zawsze wystawia fakturę VAT

W codziennym życiu styczność z lawetą mamy najczęściej, kiedy nasze auto dopadnie awaria uniemożliwiająca dalszą jazdę. Nerwowo organizujemy wtedy transport samochodu do warsztatu, nie wgłębiając się w szczegóły – byle nie było drogo, bo pomoc drogowa do najtańszych „taksówek” nie należy. Należy wtedy pomyśleć o wynajęciu autolawety. Bywa też, że laweta jest nam potrzebna w innych sytuacjach – do sprowadzenia samochodu zza granicy czy do przewiezienia auta powypadkowego. W każdym z tych przypadków warto znać zasady i zalecenia bezpiecznego transportu. Za każdym razem należy dokładnie zobaczyć, od kogo wypożyczamy autolawetę, aby oszczędzić sobie przykrych doświadczeń i niepotrzebnych zmartwień.

Transport samochodów na lawecie: co mówią przepisy?

Wynajem autolawety jest bardzo przydatne podczas kolizji na drodze. Pod pojęciem lawety rozumiemy auto, lub przyczepę służące do transportu samochodów. Jeśli jesteśmy kierowcą z prawem jazdy kategorii B, nie potrzebujemy dodatkowych uprawnień do transportu samochodów, o ile auto-laweta posiada dopuszczalną masę całkowita do 3,5 tony. W innym wypadku musimy posiadać kategorię B+E. Jeśli chcemy skorzystać z lawety na przyczepie, należy pamiętać, aby łączna dopuszczalna masa całkowita przyczepy i auta ją ciągnącego nie przekraczała 3,5 tony – wtedy również wystarczy standardowa kategoria B. Prawnie uregulowane w kwestii transportu samochodów jest również ograniczenie rzeczywistej masy przyczepy (z obciążeniem) – nie może być większa od masy pojazdu ciągnącego. Poruszając się po polskich drogach autem z doczepioną lawetą musimy stosować się do ograniczeń prędkości, które wynoszą poza terenem zabudowanym:
70 km/h – dla dróg jednojezdniowych,
80 km/h – drogi dwujezdniowe, ekspresowe oraz autostrady.

Zobacz koniecznie:

Mocowanie auta na lawecie

Jak poprawnie zamontować samochód na lawetę? Najlepiej poprosić o asystę przy tej czynności jednej lub dwóch osób, aby mogły w każdej chwili przytrzymać auto. Najpierw powinniśmy dociążyć lawetę od przodu, więc najeżdżamy na nią samochodem tą stroną, gdzie umiejscowiony jest silnik. Około 10 % obciążenia powinno spoczywać na haku lawety. Auto powinno zostać zamocowane jak najbardziej symetrycznie względem pionowej i poziomej osi platformy załadunkowej lawety. Wynajem autolawety może tu się okazać dobrym rozwiązaniem.

Stabilizację samochodu otrzymujemy przez użycie specjalnych pasów mocujących, którymi przypinamy koła do platformy. Musimy w ten sposób unieruchomić minimum trzy z nich, ale dla większej pewności należy zablokować wszystkie cztery koła. Możemy wyróżnić dwa główne sposoby mocowania:
Dwupunktowe – pas lawetowy jest zamocowany do platformy w 2 miejscach,
Trzypunktowe – pas lawetowy jest przytwierdzony w 3 miejscach.

Istnieje też wiele sposobów opasania pasa na samym kole, a także różne rodzaje konstrukcji pasów lawetowych. Niezależnie od tego, jaką metodę obierzemy, musimy dokładnie obejrzeć szelki mocujące pod kątem ich ewentualnego zużycia, przetarć, pęknięć itp., Jeśli nie jesteśmy dokładnie pewni tego, w jaki sposób założyć i wyregulować pasy lawetowe, najlepiej jest poprosić o pomoc doświadczoną osobę. Samodzielne próby mocowania, bez doświadczenia i podstawowej wiedzy w tym temacie, mogą doprowadzić do uszkodzenia cennego ładunku i stworzyć niebezpieczną sytuację na drodze. Transport samochodów to nie tylko holowanie na lawecie do warsztatu, warto, więc znać jego podstawy.

Laweta a autolaweta – jaka jest różnica?

Gdy planujemy wynajem pojazdu holującego stajemy przed dylematem – czy wybrać lawetę, czy autolawetę. Zasadnicza różnica polega na tym, że laweta jest jedynie przyczepą, na której mocujemy holowane auto. Natomiast autolaweta to kompleksowe połączenie kokpitu sterującego i lawety. Co zatem wybrać? Jeśli zależy nam na tym, aby maksymalnie panować nad pojazdami, warto wynająć autolawetę, która nie tylko gwarantuje większą zwrotność, ale także minimalizuje ryzyko zarysowań lakieru, otarć, czy uszkodzenia auta.  W dzisiejszych czasach posiadanie autolawety na wynajem to bardzo opłacalny biznes, gdyż prawie każdy ma samochód, a jak powszechnie wiadomo nic nie jest nie zniszczalne, dlatego też autolaweta może uratować nie jedną osobę z opresji.