Monday, January 20th, 2025

Dlaczego części samochodowe się psują?

W bardzo wielu sytuacjach życiowych posiadanie samochodu daje nam olbrzymią przewagę. Zyskujemy przede wszystkim mobilność. Tak więc życie staje się o wiele prostsze, kiedy w naszym garażu zaparkowany jest samochód. Bardzo często jednak zdarza się, że samochód przysparza nam mnóstwo problemów. Mowa przede wszystkim o bardzo dużych kosztach eksploatacji pojazdu, które wydają się z roku na rok rosnąć. Ceny paliwa, ubezpieczenie, a także awarie to największe koszty, z którymi będziemy musieli się zmierzyć jako szczęśliwi posiadacze samochodu. Specyficznym problemem, z którym będziemy również musieli się mierzyć jest zużywanie się części samochodowych https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/31/tlok. To oczywiście proces zupełnie normalny, ale w wielu wypadkach nie zdajemy sobie sprawy z tego, co faktycznie jest przyczyną zużycia naszych części samochodowych i czy można było tego uniknąć.

Jakie części samochodowe najczęściej się zużywają?

Częściami samochodowymi, które podlegają najczęściej zużyciu są przede wszystkim elementy układu hamulcowego, a także opony, akumulator, a także elementy napędu samochodu. Z czasem oczywiście zużywa się również silnik. O ile nie jesteśmy w stanie uniknąć zużycia części, o tyle jesteśmy w stanie zapobiegać ich przedwczesnemu niszczeniu.  Różni producenci części samochodowych i akcesoriów gwarantują różne czas eksploatacji danego elementu. Pogodzić musimy się jednak z faktem, że elementy takie jak na przykład klocki i tarcze hamulcowe będą się zużywały bez względu na to jak często będziemy eksploatować nasz samochód.

Układ hamulcowy – klocki i tarcze hamulcowe

To układ, który w samochodzie jest bardzo mocno eksploatowany i zużycie jego elementów nie podlega dyskusji. Klocki, tarcze, szczęki hamulcowe i hydraulika to elementy, których zużycia raczej nie unikniemy nawet w sytuacji, gdy jesteśmy jedynie niedzielnymi kierowcami. Zużycie hamulców przede wszystkim powodowane jest przez częste hamowanie. Osoby, które jeżdżą bardziej dynamicznie, częściej będą musiały takich napraw i wymian części dokonywać, aniżeli osoby, które stosują się do zasad ecodrivingu.

Zawieszenie pojazdu – jak sprawić, by służyło dłużej?

Zawieszenie jest elementem, który bardzo często „obrywa” w trakcie jazdy. Często samochód z zawieszeniem dostosowanym raczej do jazdy po równych nawierceniach jest eksploatowany w trudniejszym terenie. Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji dochodzi do uszkodzeń, które niestety często kończą się wymianą elementów zawieszenia na nowe i sporymi kosztami u mechanika. Przede wszystkim, aby wydłużyć żywotność elementów zawieszenia powinniśmy unikać sytuacji, które przerastają nasz samochód https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/28/wal-korbowy-uszczelniacz. Również bardzo duże obciążenie powoduje szybsze zużywanie się wszystkich elementów zawieszenia. To kwestie, o które należy dbać maksymalnie i starać się nie używać samochodu niezgodnie z jego przeznaczeniem. Wyboiste drogi, nierówności i zła nawierzchnia również powodują szybsze zużycie zawieszenia, a zatem powinniśmy starać się w miarę możliwości wybierać lepszej jakości drogi. Oczywiście po kilku jazdach różnicy nie odczujemy, ale robiąc to regularnie będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy dzięki temu, że elementy te znacznie wolniej się zużyją.

Silnik i układ napędowy

W przypadku silnika i układu napędowego można powiedzieć, że typowe awarie pojawiają się w przypadku złej eksploatacji. Dzisiejsze silniki są niesamowicie dobrze skonstruowane i wbrew wielu konserwatywnym opiniom, to właśnie dzisiejsze silniki są znacznie lepszymi konstrukcjami, aniżeli te, które produkowano przed kilkudziesięcioma laty. Konstrukcja dzisiejszych silników umożliwia im przejechanie często nawet około miliona kilometrów bez awarii, a bywają producenci, którzy właśnie takie ilości kilometrów gwarantują. Niestety, ale bardzo często swoiste „serce” samochodu jest lekceważone przez jego właściciela i traktowane po macoszemu. Zdarza się, że zapominamy o wymianie oleju na czas, a gdy coś zaczyna w silniku wydawać niepokojące odgłosy, odwlekamy decyzję o wizycie u mechanika do ostatniej chwili. Czasami jest już za późno i koszty naprawy samochodu są znacznie wyższe niż mogłyby być, gdybyśmy właściwie dbali o nasz silnik.

Opony

To element podlegający najszybszemu zużyciu. Często wymieniane co sezon, w zależności od przejeżdżanego kilometrażu, a także od stylu jazdy i nawierzchni, po której zwykle się poruszamy. Również opony możemy oszczędzać używając ich zgodnie z przeznaczeniem. Odradza się chociażby poruszanie się na oponach zimowych latem i odwrotnie.

Regularne wizyty w warsztatach samochodowych pozwalają na wydłużenie żywotności naszego pojazdu i sprawiają, że części samochodowe będą dłużej w doskonałym stanie. Elementy, które naturalnie podlegają zużyciu będą również znacznie lepiej zakonserwowane dzięki takim wizytom i będziemy mogli pozwolić sobie na znacznie rzadsze ich wymienianie czy też naprawę. Uważajmy na niepewne części z podejrzanych źródeł. W ich wypadku zużycie może następować szybciej, a co gorsza takie części mogą rzutować bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo.