Thursday, November 21st, 2024

Jak pokonać onycholizę?

Jak pokonać onycholizę? Onycholiza to problem natury podologicznej, z którym często borykają się osoby w różnym wieku. Nierzadko, mimo wyraźnych objawów i dużego dyskomfortu, dolegliwość ta jest przez chorych bagatelizowana lub nieskutecznie leczona domowymi sposobami. Co robić, kiedy pojawi się problem onycholizy i jak skutecznie sobie z nim poradzić?

Czym jest onycholiza?

onycholiza
onycholiza

Schorzenie to stanowi problem bardzo często pojawiający się w obrębie płytki paznokciowej, zarówno paznokci u nóg, jak i rąk. Dolegliwość ta objawia się specyficznym rozdwojeniem się struktury paznokcia oraz odklejaniem się jego płytki od łożyska. Towarzyszą temu także dodatkowe zmiany, po których najprościej rozpoznać można problem. Onycholiza, nazywana potocznie również schodzeniem paznokcia, może posiadać podłoże pierwotne lub nabyte. Na takie też dwie kategorie dzieli się tę dolegliwość. W pierwszej kolejności na obrzeżach płytki paznokcia – jego bokach lub górnym brzegu – pojawiają się charakterystyczne przebarwienia. Z początku mają one jasny, białawy kolor, jednak z czasem ciemnieją i postępują w głąb płytki. W rozwiniętym stadium choroby paznokieć przybiera już kolor szaro-brązowy, a nawet czarny, kiedy współtowarzyszy jej infekcja. 

Przyczyny onycholizy

Możliwych przyczyn pojawienia się problemu onycholizy może być kilka. Ze względu na ich charakter podzielić je można na pierwotne oraz wtórne. Do pierwszej grupy zalicza się nadmierny i długotrwały ucisk paznokcia lub jego uraz mechaniczny, deformację paznokcia, palców lub całej stopy, kontakt z silnymi środkami chemicznymi, noszenie złej jakości, niedopasowanego obuwia, jak również stosowanie słabej jakości lakierów i zmywaczy do paznokci czy poddawanie się nieprawidłowo wykonywanym zabiegom kosmetycznym w obrębie paznokci. Do drugiej kategorii, czyli przyczyn wtórnych, zalicza się natomiast różnego rodzaju schorzenia, których dodatkowym objawem może być onycholiza. Są to między innymi:

  • choroby nowotworowe,
  • łuszczyca,
  • cukrzyca,
  • łysienie plackowate,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • niedoczynność oraz nadczynność tarczycy,
  • liszaj płaski.

Ponadto na ryzyko wystąpienia dolegliwości mogą wpływać także znaczące niedobory witamin i cennych składników w organizmie, zła dieta oraz niezdrowy tryb życia. 

Leczenie onycholizy – jak radzić sobie z dolegliwością?

Jak pokonać onycholizę?
Jak pokonać onycholizę?

Najważniejsze jest, aby w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów schorzenia natychmiast skontaktować się ze specjalistą i umówić wizytę w gabinecie podologicznym. W żadnym wypadku nie powinno się natomiast podejmować prób samodzielnego leczenia, w warunkach domowych. Niewłaściwe kroki mogą nie tylko nie przynieść spodziewanych rezultatów, ale także znacznie pogorszyć i tak już nieciekawą sytuację. Zawsze warto więc zgłosić się po pomoc do specjalisty, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, jak również za pomocą profesjonalnych narzędzi w pełni efektywnie i bezpiecznie pozbędzie się problemu. 

Leczenie onycholizy w gabinecie podologicznym składa się z kilku etapów. Przede wszystkim podolog musi przeprowadzić wywiad z pacjentem, poznać tryb jego życia i jego codzienne nawyki. Ponadto musi on także dokładnie zbadać całą stopę, jak również zajęty schorzeniem paznokieć i ocenić jego stan. Dopiero te dwa odpowiednio i starannie wykonane kroki pozwolą mu na wystawienie fachowej diagnozy, jak również dokładne zaplanowanie dalszego przebiegu leczenia. Bardzo ważne jest bowiem ustalenie dokładnej przyczyny wystąpienia problemu, stwierdzenie, czy onycholiza ma podłoże pierwotne czy wtórne. Tylko w ten sposób podolog może bowiem przejść do kolejnych kroków terapii, spróbować wyeliminować szkodliwe bodźce zewnętrzne lub zlecić pacjentowi dodatkowe badania. 

Na faktyczny zabieg manualnego usunięcia onycholizy składa się natomiast:

preparaty na onycholizę
preparaty na onycholiz
  • staranne i dokładne oczyszczenie stopy pacjenta oraz dotkniętej dolegliwością płytki paznokcia,
  • opracowanie płytki paznokciowej lub – jeśli zachodzi taka potrzeba – całkowite jej usunięcie,
  • oczyszczenie przestrzeni między odklejoną płytką a łożyskiem, pozbycie się złogów zrogowaciałej skóry,
  • pobudzenie łożyska do regeneracji,
  • założenie pacjentowi specjalnego, najczęściej hydrożelowego lub hydrokoloidowego opatrunku. 

Nierzadko podolog zaleca pacjentowi również doustne farmaceutyki, jak również dodatkowe środki do stosowania miejscowego, wspierające proces regeneracji paznokcia. 

Profilaktyka

 

Kluczowa jest w tym wypadku oczywiście także odpowiednia profilaktyka, która skutecznie wspierać będzie proces regeneracji płytki paznokcia. Specjalista powinien poinformować pacjenta, w jaki sposób może przyspieszyć regenerację płytki, jak również czego zdecydowanie powinien unikać, aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się problemu. Warto także od razu umówić pacjenta na kolejną wizytę kontrolną, podczas której będzie możliwość realnego sprawdzenia i ocenienia postępów regeneracji zaleczonej płytki.