Thursday, November 21st, 2024

Jak wybrać fizjoterapeutę?

W gronie osób, którym jest polecana fizjoterapia, są pacjenci, którzy doznali złamania kości, uszkodzenia stawu, urazu czaszkowo-mózgowego, urazu rdzenia kręgowego. Fizjoterapia jest bardzo ważnym etapem leczenia dla osób, które zmagają się z bólami kręgosłupa, stwardnieniem rozsianym, ze stwardnieniem zanikowo-bocznym, bólami zwyrodnieniowymi, mózgowym porażeniem dziecięcym, astmą, chorobą Parkinsona. Fizjoterapię zaleca się także przed i po operacjach kardiologicznych. Wielu pacjentów zastanawia się, do jakiego fizjoterapeuty trafią, czy będzie im się dobrze współpracowało, czy terapia pomoże im wrócić do sprawności? Wybór fizjoterapeuty ma kluczowe znaczenie w dojściu do zdrowia.

Cel  fizjoterapii

Celem fizjoterapii  jest zwalczanie bólu i stanów zapalnych, poprawę sprawności organizmu, zapobieganie nawrotom dolegliwości, usprawnianie narządów ruchu. Pomaga to w powrocie do sprawności i poprawia jakość życia. Fizjoterapeuta https://kursy-fizjoterapia.eu/ zajmuje się nie tylko narządami ruchu, ale także może przeprowadzać ćwiczenia sposobu oddychania, aby zwiększyć pojemność płuc, ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie układów: krążenia, trawiennego i moczowo-płciowego.

Gdzie można skorzystać z fizjoterapii?

Pacjenci nie mają za wielkiej możliwości wyboru fizjoterapeuty, jeżeli udało im się skorzystać z usług fizjoterapii opłacanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Prawo do fizjoterapii mają osoby po operacjach i ciężkich urazach.  Fizjoterapia zaczyna się już w szpitalu, przy łóżku chorego. Może obejmować takie działania jak: pionizowanie, naukę chodu, masaże , itp. Dalsze usprawnienie odbywa się w szpitalu rehabilitacyjnym, sanatorium, przychodni rehabilitacyjnej lub w gabinecie fizjoterapii. Skierowanie jest potrzebne do trzech pierwszych miejsc. Do gabinetu fizjoterapii nie jest konieczne skierowanie, ale są to najczęściej gabinety prywatne, a wizyta w nich i skorzystanie z terapii są odpłatne. Usługi fizjoterapeutów zapewniają też firmy oferujące prywatne pakiety medyczne. Dla  potwierdzenia ciągłego kształcenia w swojej dziedzinie fizjoterapeuci eksponują dyplomy ukończenia kursów dla fizjoterapeutów.

Praktyka i wiedza

Bez względu na to, czy korzystamy z usług fizjoterapeuty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy z prywatnej służby zdrowia, warto wiedzieć, jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę. Najważniejsze jest wykształcenie – ukończenie studiów medycznych w zakresie fizjoterapii i dalsze dokształcanie się na kursach dla fizjoterapeutów.  Studia, kursy i praktyka czynią dobrego specjalistę, który ma wiedzę i doświadczenie w leczeniu trudnych przypadków. Dobrym źródłem informacji są portale zrzeszające lekarzy i umożliwiające pacjentom umawianie wizyt oraz ocenianie lekarzy. W informacjach o sobie fizjoterapeuta wymienia przynajmniej ukończonych kursów dla fizjoterapeutów i swoje doświadczenie, np.: miejsca dotychczasowej  pracy. Przeczytanie informacji o specjaliście może uspokoić pacjenta i upewnić go, że znalazł się w dobrych rękach.  Wszystkie placówki zatrudniające fizjoterapeutów stawiają na pracowników, którzy regularnie dokształcają się na kursach dla fizjoterapeutów i dzięki temu mogą zapewnić najwyższą jakość usług i terapii, co oznacza zadowolenie pacjenta i szybszy powrót do sprawności lub poprawę w funkcjonowaniu ciężko chorej osoby. Miejsce pracy wiele mówi o specjaliście – renomowane kliniki, najlepsze w danej lokalizacji przychodnie, czy szpitale, to pewność, że dana osoba ma duże doświadczenie  i potrafi nawiązywać dobre relacje z pacjentami.

Zobacz również:

Pierwsze wrażenie i współpraca z chorym

zabiegi-rehabilitacyjne-SzczecinNawet najlepsze wykształcenie i kursy dla fizjoterapeutów nie zastąpią pierwszego wrażenia – kiedy wchodzi pacjent do gabinetu i obie strony spotykają się i rozmawiają. Atmosfera takiego spotkania jest bardzo ważna, ponieważ wtedy rodzi się porozumienie – albo strony znajdą wspólny język, albo pacjent będzie szukał innego fachowca. Fizjoterapeuta musi umieć rozmawiać z pacjentem, wyjaśnić terapię, przebieg zabiegów i ćwiczeń, wzbudzić zaufanie chorego człowieka, który ma nadzieję na uzyskanie konkretnej pomocy. Pacjent musi odnieść wrażenie, że kiedy przychodzi na rehabilitację lub na zabiegi jest najważniejszy dla fizjoterapeuty, który nie powinien w tym czasie odbierać telefonów, rozmawiać nie na temat.  Oczekuje zrozumienia i profesjonalnego podejścia oraz delikatności w trakcie zabiegów.  Dla chorych kwalifikacje, kursy dla fizjoterapeutów oraz podejście do pacjenta i prowadzenie zajęć są tak samo ważne i budują zaufanie do specjalisty. Powrót do zdrowia wymaga wielu tygodni, a nawet miesięcy pracy obu stron – pacjenta i fizjoterapeuty. Dlatego nie można oczekiwać cudownego uzdrowienia na pierwszej wizycie.

Aby wybrać dobrego fizjoterapeutę, należy przede wszystkim przeczytać informacje, które umieścił o sobie na portalach zrzeszających lekarzy i pacjentów.  Pomocne są opinie osób, które skorzystały z leczenia, zwłaszcza pod względem podejścia do pacjenta. Warto zwrócić uwagę na to, jakie kursy dla fizjoterapeutów ukończył specjalista, do którego chcemy udać się na fizjoterapię.