Sunday, December 22nd, 2024

Kiedy biuro rachunkowe musi mieć kasę fiskalną?

Kiedy biuro rachunkowe musi mieć kasę fiskalną? Nie trzeba być specjalistą z zakresu finansów, aby móc stwierdzić, że działalność biura rachunkowego z reguły obejmuje dość różnorodny zakres usług. Podczas tego typu usług mamy do czynienia z czynnościami, które polegają na tym, by prowadzić księgi podatkowe, wypełniać deklarację, świadczyć usług doradcze. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego czy kasa fiskalna w przypadku biura rachunkowego jest czymś obowiązkowym.

Jak wygląda kwestia kasy fiskalnej w przypadku świadczenia usług dla osób fizycznych? Na czym polega zwolnienie od obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Co powinniśmy wiedzieć na temat zwolnienia podmiotowego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jak wygląda kwestia kasy fiskalnej w przypadku świadczenia usług dla osób fizycznych?

biura księgowe Szczecin
biura księgowe Szczecin

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na art. 111 ust. 1 ustawy VAT, w której wynika, że posiadanie kasy fiskalnej to ogólny obowiązek. Zwracając uwagę na tamtejszy przepis, możemy dojść do wniosku, że podatnik dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej prowadzi ewidencjonowanie obrotu na podstawie kasy fiskalnej. Co godne podkreślenia, rozporządzenie wykonawcze jasno określa, że podatnik jest zobowiązany do tego, aby wystawiać i wydawać paragony fiskalne.

Tak więc na podstawie wcześniej wspomnianych przepisów można zdać sobie sprawę z tego, że kasa fiskalna w biurze rachunkowych jest konieczna, o ile świadczymy usługi na rzecz osób prywatnych. Nieco inaczej wygląda to w przypadku, kiedy usługobiorcą jest osoba fizyczna, jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej lub osoba prawna. Wówczas biuro rachunkowe nie ma wymagania wystawiania paragonu- niezbędna okaże się jedynie faktura. Dlatego też w tym drugim przypadku nie ma konieczności kupowania kasy fiskalnej.

Na czym polega zwolnienie od obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje pewna możliwość skorzystania ze zwolnienia od obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Zasady tego typu udogodnienia znaleźć możemy w

Kiedy biuro rachunkowe musi mieć kasę fiskalną?
Kiedy biuro rachunkowe musi mieć kasę fiskalną?

Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Pamiętajmy jednak o tym, że zanim będziemy zastanawiać się nad rozwiązaniami w tym zakresie, w pierwszej kolejności należy zdawać sobie sprawę z tego, ze w przypadku niektórych kategorii nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia. Zwolnień z obowiązku nie stosuje się, kiedy świadczone są usług doradztwa podatkowego. Tego typu kwestia dla przeciętnego „zjadacza chleba” może okazać się dość problematyczna.

Co możemy rozumieć z powyższego tekstu? Przykładowo biuro rachunkowe, które świadczy usługi związane z doradztwem podatkowym dla swoich klientów musi posiadać kasę fiskalną. Oczywiście jest to obowiązkowe również w przypadku sprzedaży pozostałych usług- warto mieć to na uwadze. Być może u niektórych może pojawić się wątpliwość do to tego, jak kwalifikować usługi związane bezpośrednio z usługami rachunkowo-księgowymi.

Oczywiście chodzi o następujące czynności: prowadzenie ksiąg rachunkowych, prowadzenie ewidencji do podatkowych celów, wypełnianie dokumentów, prowadzenie ksiąg podatkowych, sporządzanie różnorodnych deklaracji. Każde biuro rachunkowe, które świadczy usługi doradztwa podatkowego muszą posiadać kasę fiskalną, o ile świadczone są usługi na rzecz osób fizycznych, które nie zdecydowały się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nieco bardziej problematyczna może okazać się sytuacja, w której biuro rachunkowe zajmuje się świadczeniem usług w zakresie prowadzenia ewidencji.

Co powinniśmy wiedzieć na temat zwolnienia podmiotowego?

Istnieją dwa rodzaje zwolnień z kasy fiskalnej w biurze rachunkowym. Pierwszy z nich to ten podmiotowy, natomiast drugi- przedmiotowy. W przypadku biura rachunkowego obowiązywać nas będzie jedynie zwolnienie podmiotowe. Na podstawie tego przepisu możemy wywnioskować kilka istotnych kwestii. Przykładowo podatnicy, których obrót na rzecz osób fizycznych nie przekroczył kwoty wynoszącej 20 000 zł, wówczas możliwe jest zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym.

Kasa fiskalna- pozostałe formalności

Podatnik przekraczający limit obrotu 20 000 zł zobowiązany jest do tego, aby zainstalować kasę fiskalną. Jeżeli wcześniej obowiązek nie występował, natomiast w międzyczasie limit został przekroczony, wówczas podatnik ma dwa miesiące na zakup kasy fiskalnej. Każde z tych urządzeń musi spełniać niezbędne normy, które to wymagane są przez Ministerstwo Finansów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że niekiedy istnieje możliwość skorzystania z ulgi na zakup. To jednak dotyczy tych podatników, którzy dopiero pierwszy raz decydują się na taki zakup. Rejestracja kasy fiskalnej musi zostać udokumentowana przez urzędników skarbowych. W zawiadomieniu podajemy takie informacje, jak liczba kas fiskalnych, a także miejsce użytkowania.