Trudno wyobrazić sobie osobę, która nigdy nie była w salonie fryzjerskim. Włosy zarówno krótkie, jak i długie, wymagają podcinania i choćby minimalnej pielęgnacji. Choć wiele elementów tych działań wykonać możemy w domu, częściej powierzamy je profesjonalistom i udajemy się do fryzjera lub fryzjerki. Okazuje się jednak, że nie zawsze mamy pewność, że w salonie dostaniemy to, po co tam pójdziemy. Kiedy fryzjer może odmówić wykonania usługi?
Czy fryzjer może odmówić wykonania obsługi?
Odpowiedź jest prosta i brzmi ona – tak. Jest mnóstwo sytuacji, w których możemy pójść do salonu fryzjerskiego i wyjść z niczym. Kiedy jednak dowiemy się, jakie są to sytuacje, prawdopodobnie przestaniemy się temu dziwić. Tego typu zasady mają bowiem na celu nie pognębienie nas, jest nawet wręcz przeciwnie. Ich zastosowanie pomaga na dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz dobrą atmosferę w salonie fryzjerskim, ma też wpływ na jakość wykonywanych usług oraz ich efekt, który nosimy przecież na głowie.
Kiedy fryzjer odmawia wykonania usługi?
Choć odmowy wcale nie zdarzają się często, to ich powodów może być tak naprawdę wiele. Niektóre leżą po stronie klienta, inne – są związane z działaniem lub umiejętnościami fryzjera.
Higiena i choroby
Najbardziej oczywistym powodem wykonania usługi jest obecność jakiejś choroby, pasożytów, czy po prostu pozostawiający wiele do życzenia stan higieny włosów oraz skóry głowy. Jeśli przyjdziemy do salonu na farbowanie, a fryzjerka znajdzie w naszych włosach wszy, to naturalnie usługa nie zostanie wykonana. Odmowa powinna zostać podana taktownie oraz spotkać się z naszym zrozumieniem. Wszak żadne z nas by nie chciało czesać się w salonie, który obsługuje osoby w takcie trwającej inwazji wszawicy.
Zranienia i podrażnienia
Skóra głowy jest dosyć delikatna, jednak pod włosami często nie jesteśmy dostrzec co się dokładnie z nią dzieje. Z tego względu nie zawsze zorientujemy się, że doszło do jakiegoś podrażnienia, czy nawet skaleczenia. Na głowę z takimi zmianami na pewno nie powinno się kłaść farby ani podobnych kosmetyków, odmowa usługi powinna więc tutaj jak najbardziej wystąpić, i to dla naszego własnego dobra. Warto mieć także na uwadze, że czasem ciężko jest odróżnić podrażnienia od chorób skóry. Odmowa wykonania usługi w takim wypadku chroni także klientów przez zarażeniem się na przykład grzybicą lub bakteriami bytującymi na skórze.
Fryzura z innego salonu
Zupełnie inny powód odmowy wystąpić może wtedy, gdy przychodzimy do fryzjerki uratować fryzurę po wizycie w innym salonie lub domowych eksperymentach. Nasz punkt widzenia jest tu oczywisty. Mamy na głowie katastrofę i chcemy, by ktoś doprowadził nasze włosy do porządku. Jednak sytuacja w jakiej w tym momencie znajduje się fryzjer lub fryzjerka jest nader kłopotliwa. Noszona przez nas fryzura jest wizytówką danego salonu. Nawet jeśli profesjonalista doprowadzi nasze włosy do stanu, jakiego nie będziemy się wstydzić, to i tak prawdopodobnie będzie on pozostawiał wiele do życzenia i świadczył źle o danym salonie.
Niedopasowanie usługi
Odmowy możemy spodziewać się także wtedy, gdy prosimy o coś, co zupełnie nie pasuje do naszego typu urody lub jest niewykonalne do zrobienia na naszych włosach. Jeśli fryzjerzy stwierdzą, że dane działanie nas oszpeci lub niszczy nasze włosy – najpewniej podejmą odpowiedzialną decyzję i odmówią wykonania usługi.
Złamanie regulaminu
Dodatkowo obecnie wiele salonów fryzjerskich posiada własne regulaminy, w których wyszczególnione są zasady obowiązujące w przybytku. Wymienione są tam nie tylko nasze przywileje, ale także obowiązki. Jeśli z którymś podpunktem sobie nie poradzimy, a więc złamiemy regulamin, możemy spodziewać się odmowy wykonania usługi.
Co na to prawo?
Prawo mówi tyle, że odmowa świadczenia usługi musi zostać w przekonujący sposób uzasadniona. Do takich uzasadnień może należeć na przykład awaria urządzeń niezbędnych do wykonania zamówionej przez nas usługi. Co istotne, takim powodem również może być nasze zachowanie. Ma to szczególne zastosowanie wówczas, gdy prosząc o usługę znajdujemy się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Z drugiej strony, przyczyną odmówienia świadczenia usługi może także leżeć po stronie usługodawcy. Dzieje się tak w wypadku, gdy osoba ta według swojej oceny nie ma odpowiednich kompetencji, żeby wykonać zadanie, o które prosimy.
Należy mieć na uwadze, że istnieje także różnica między odmową wykonania usługi, a przełożeniem jej na inny termin. Taka rzecz jak najbardziej może mieć miejsce, jeśli ze względu na dużą ilość zamówień usługodawca nie ma możliwości, by obsłużyć wszystkich zainteresowanych w danym czasie.
Co możemy zrobić?
Jeśli uznamy więc, że niesłusznie odmówiono nam świadczenia usługi w salonie fryzjerskim, możemy teoretycznie wejść na drogę sądową. W praktyce jednak takich spraw zdarza się naprawdę niewiele. Pamiętajmy, że aby na salon fryzjerski mogła zostać nałożona kara, musimy udowodnić, że odmówiono nam usługi umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, a dana osoba zajmuje się świadczeniem owych usług zawodowo i miała obowiązek ją wykonać. W praktyce najczęściej kary dotyczyć będą bardzo specyficznych przypadków, czyli na przykład sytuacji, w której fryzjer odmówi obsłużenia osoby niewidomej prowadzonej przez psa przewodnika.
Polecamy zobaczyć
-
-
-
-
-
Twardy grunt!Jeśli jesteś budowlańcem i chcesz postawić dom, to wiesz jak ważne są usługi geotechniczne Zachodniopomorskie.…