Monday, December 30th, 2024

Krematorium dla zwierząt – godne pożegnanie czworonożnego Przyjaciela.

Kot, pies czy świnka morska są często prawomocnymi członkami rodziny. Mieszkają z nami długi lata, są naszymi przyjaciółmi, powiernikami i towarzyszami zabaw. Towarzyszą nam wiele lat, często są z nami kilkanaście lat. Ale niestety w którymś momencie nadchodzi moment, kiedy ukochany pupil choruje i umiera, odchodzi za tęczowy most. Zawsze jest to wielka strata i ból dla całej rodziny. Rozpacz i tęsknotę za pupilem czasami trudno ukoić. Pupil kochał swoich właścicieli miłością bezwarunkową, był z nimi na dobre i złe. Warto zadbać, aby jego ostatnia droga była również pełna miłości i szacunku. Aby godnie pożegnać ukochane zwierze, warto zdecydować się na kremację i pochować ulubieńca na cmentarzu dla zwierząt https://animaleden.pl.

Krematorium dla zwierząt – nowość na polskim rynku

Krematoria dla zwierząt nie są popularne w Polsce. Jest to branża, która dopiero raczkuje, do tej pory w Polsce działa tylko kilka spalarni zwłok zwierzęcych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w innych krajach, gdzie krematoria funkcjonują od wielu lat, właściciele zwierząt po śmierci pupili często korzystają z ich usług. Na szczęście w ostatnich latach Polacy zaczęli bardziej dbać o swoje zwierzęta, chcą zapewnić im również godne pożegnanie. Kiedyś martwe zwierzęta wyrzucane były, gdzie popadnie, do lasu, śmietnika, zakopywane w przydomowym ogródku, ewentualne zostawiane u weterynarza. Obowiązujące obecnie przepisy zakazują zakopania martwych zwierząt, grożą za to wysokie sankcje prawne. Jeżeli zwłoki zwierzęcia zostaną zostawione u weterynarza, odbiera je firma utylizacyjna, która przewozi zwłoki pupila do spalarni odpadów medycznych. Traktowane są jako odpad. Obecnie właściciele zwierząt chcą pochować swojego pupila w miejscu, które będą mogli regularnie odwiedzać. Najczęściej kremowane są psy i koty, ale zdarzają się też kremacje małych zwierząt, chomików, świnek morskich, a nawet ulubionych gadów i ptaków.

Spopielarnia – jak wygląda proces spalania zwłok zwierzęcych

Piece krematoryjne są podobne do tych, w których kremowane są ludzkie zwłoki. Różnią się jedynie rozmiarami. Przed kremacją właściciel może ostatni raz zobaczyć ukochane zwierze, pożegnać się z nim. Po pożegnaniu zwierzęta owijane są w białe całuny, co jest wyrazem szacunku. Zwłoki zwierzęcia wkłada się do komory głównej, która nagrzewa się do 850 stopni C, następnie trafiają do komory dopalania, w której temperatura dochodzi do 1300 stopni. Spopielone zwłoki trafiają do kremulatora, które rozdrabnia pozostałości na drobny proszek. Po skremowanym zwierzęciu pozostaje popiół, który właściciel może rozsypać, pochować na cmentarzu lub trzymać w urnie w domu. Spopielenie chomika trwa około 20 minut, a dużego psa około 2-3 godziny. Zamknięcie zwłok zwierzęcia w piecu jest bardzo trudnym momentem dla właścicieli, ale decyzja o spaleni zwłok zapewnia godne pożegnanie Przyjaciela. Jego zwłoki nie są rozszarpywane przez inne zwierzęta czy wyrzucane do śmietnika. Kremacja może odbyć się indywidualnie, można też skorzystać z opcji zbiorowej, która jest tańsza. W takim przypadku nie ma możliwości otrzymania zwłok pupila. Cena kremacji wynosi od 100 zł za opcję zbiorową, do 700-800 zł za kremację indywidualną. Cena uzależniona jest od wagi zwierzaka. Często firmy świadczące usługi spopielania zwłok, odbierają zwłoki zwierzęcia z domu lub kliniki weterynaryjnej. W oczekiwaniu na kremacje, zwłoki przechowywane są w chłodniach.

Kremacja – a co dalej?

Skremowane zwierzęta, w świetle przepisów prawa, nie są już odpadem. Właściciele mogą je zabrać i rozsypać w ulubionym miejscu, w którym lubił przebywać ukochany pies czy kot. Mogą rozsypać popiół w ogródku lub urnę z prochami trzymać w domu. Innym, godnym uwagi rozwiązaniem jest pochowanie zwłok zwierzęcia na cmentarzu dla zwierząt. Cmentarze dla zwierząt stają się coraz bardziej popularne, znajdują się w każdym większym mieście. Zwierzęta chowane są w specjalnie wyznaczonych miejscach, najczęściej sektory na cmentarzu podzielone są ze względu na gatunek zwierzęcia. Są sektory dla kotów, psów i pozostałych zwierząt. Właściciele zwierząt mogą wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych, mogą w dowolnym momencie przyjść na cmentarz i odwiedzić swoje zmarłego pupila, przynieść mu kwiaty lub zapalić znicz. Jeżeli zwierzak był poddany kremacji zbiorowej, pochówek możliwy jest tylko w mogile zbiorowej, razem z innymi czworonogami. Na grobie pupila można ustawić tablicę nagrobną, na której najczęściej wygrawerowane jest imię i wiek psa.

Czy krematoria dla zwierząt są potrzebne?

Krematoria dla zwierząt zapewniają godne pożegnanie z czworonożnym Przyjacielem. Coraz więcej ludzi chce być ze swoim przyjacielem do końca, również w tej ostatniej drodze. Krematoria pomagają nie traktować zwłok zwierząt jak odpadów, nie zmuszają właścicieli psów czy kotów do zakopywania ich w lesie lub w ogródku. Uczą szacunku do śmierci. Zwierzęta są często jedynymi przyjaciółmi ludzi starszych, samotnych. Dzięki skremowaniu zwłok i pochowaniu ich na cmentarzu mogą w dowolnym momencie odwiedzać pupili na cmentarzu.