Thursday, November 21st, 2024

Pielęgnacja srebrnej biżuterii

Srebrna biżuteria od wieków uważana jest za uniwersalną ozdobę kobiety. Srebro jest jednym z najbardziej lubianych kruszców.  Jego zaletą jest ponadczasowość – nigdy nie wychodzi z mody. Jest to odpowiednia biżuteria to wszystkich okazji: formalnych i bardziej swobodnych. Świetnie pasuje do wszelkich stylizacji historycznych, np.: do strojów z konkretnej epoki.  Złoto kojarzone jest przez niektórych z przepychem, bogactwem i wymaga umiejętności dopasowania do stylizacji lub wnętrza. Biżuteria srebrna jest stonowana, dzięki temu trafia w gust niemal każdej kobiety. Ze srebra powstaje nie tylko biżuteria, ale także sztućce i domowe dekoracje. Przedmioty ze srebra są trwałe, nie powodują alergii i są tańsze niż wyroby ze złota. Aby srebrne rzeczy dłużej zachowały piękny wygląd, trzeba je odpowiednio pielęgnować i we właściwy sposób czyścić.

Domowe i chemiczne metody czyszczenia srebra

Rzadko używana srebrna biżuteria pokrywa się nieestetycznym czarnym nalotem i traci blask. W takim stanie nie nadaje się do założenia do eleganckiej kreacji, ani na co dzień. Do czyszczenia srebrnej biżuterii i innych wyrobów z tego kruszcu można użyć  środków i materiałów, które zazwyczaj są w domu. Przed rozpoczęciem właściwego czyszczenia dobrze jest sprawdzić, jak zareaguje srebrna biżuteria na dany środek, wykonując test na niewielkiej powierzchni czyszczonego przedmiotu. Oprócz metod domowych można czyścić srebrne rzeczy specjalnymi, gotowymi preparatami, które można kupić w sklepach z chemią gospodarczą lub w sklepie jubilerskim. Domowych, skutecznych i bezpiecznych dla srebrnych skarbów metod czyszczenia jest sporo, choćby: soda oczyszczona, popiół z cytryną, pasta do zębów lub sól. 

Sposób pierwszy – soda

Soda doskonale sprawdza się w roli środka czyszczącego biżuterię srebrną. Należy przygotować mieszankę jednej łyżki octu spirytusowego oraz sody oczyszczonej i zalać je litrem wody.   Do cieczy wkładamy srebrne przedmioty. Trzymamy je w roztworze około 20 minut, wyjmujemy je i płuczemy. 

Sposób drugi – popiół z sokiem z cytryny

Kolejnym sposobem na pozbycie się brzydkich czarnych nalotów ze srebrnej biżuterii jest  popiół połączony z sokiem z cytryny. Tak przygotowaną masę nabiera się miękką i wilgotną ściereczkę, a następnie przeciera się srebrne przedmioty. Jest to jedna z najstarszych znanych metod czyszczenia srebra. Skorzystać z niej mogą osoby posiadające piece lub kominki. Po dokładnym wyczyszczeniu srebrnych drogocenności mieszanką popiołu z sokiem z cytryny, należy przetrzeć je flanelową szmatką.

Sposób trzeci – pasta do zębów

Do czyszczenia wyrobów ze srebra można użyć pasty do zębów,  o ile nie jest wybielająca. Pasta o właściwościach wybielających może spowodować odbarwienia na biżuterii. Pasta nie powinna zawierać zbyt dużej ilości sodu, bo niszczy on delikatną strukturę srebra. Na miękką szmatkę nakłada się niewielką ilość pasty i dokładnie przecieramy całą powierzchnię czyszczonego przedmiotu. Po tym zabiegu należy drogocenną rzecz wypłukać zimną wodą i wysuszyć. 

Sposób czwarty – sól kuchenna i folia aluminiowa

Sól kuchenna od wieków była używana do sprzątania różnych powierzchni. W połączeniu z folią aluminiową daje fenomenalne rezultaty w przywracaniu piękna srebrnej biżuterii. Niewielką miseczkę (nie może być metalowa) wykłada się folią aluminiową i kładzie biżuterię. Następnie należy wlać szklankę gorącej wody z łyżeczką soli. W roztworze biżuteria powinna być przez kilka godzin. Ciemny, brzydki osad znika. Po wyjęciu biżuterii z roztworu należy ją dokładnie przepłukać zimną wodą i delikatnie wytrzeć ściereczką z mikrofibry. Nie poleca się stosowania papierowych ręczników, ponieważ są one szorstkie i mogą zarysować rzeczy wykonane ze srebra.

Sposób piąty – mleczko kuchenne

Do czyszczenia srebrnej biżuterii używane jest również mleczko czyszczące. Świetnie usuwa ciemny nalot. Nie można go stosować w przypadku biżuterii wysadzanej szlachetnymi kamieniami lub bursztynem, ponieważ powoduje ich matowienie.

Jak przygotować się do czyszczenia biżuterii?

Przygotowania do czyszczenia srebrnych cudeniek rozpoczynamy od wybrania biżuterii. Do czyszczenia będą potrzebne środki czyszczące (w zależności od wybranego sposobu)  oraz ciepła lub zimna woda, miękka ścierka, ewentualnie miseczka wykonana z innego tworzywa niż metal. Domowe sposoby czyszczenia biżuterii są ekologiczne, tanie, a ich efektywność jest lepsza niż gotowych preparatów. 

Ochrona srebra przed nalotem

Srebrna biżuteria na dłużej zachowa swój blask, jeżeli będzie odpowiednia przechowywana. Nie należy przechowywać srebra wraz ze złotem i innymi metalami. Każdy srebrny element powinien być przechowywany oddzielnie w pudełeczkach lub w bawełnianych woreczkach. Srebrną biżuterię należy nosić, jak najczęściej, np.: do pracy, a nie tylko od wielkich okazji.

Srebrna biżuteria przechowywana i czyszczona we właściwy sposób będzie zachwycać swoim urokiem przez wiele lat.  Srebrna biżuteria nieraz jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i stanowi część rodzinnych skarbów.