Monday, January 20th, 2025

Rehabilitacja sportowców, co warto wiedzieć?

Rehabilitacja sportowców, co warto wiedzieć? Jak wiadomo, sport to zdrowie, jednakże zwłaszcza uprawiany wyczynowo zwiększa ryzyko urazów. Coraz więcej osób decyduje się na różną aktywność fizyczną, jak na przykład: jazda na rowerze, granie w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, jazda na nartach czy trening na siłowni.

Wszelkie te aktywności niosą ze sobą ryzyko wystąpienia pewnych kontuzji, które wymagają zabiegów rehabilitacyjnych https://kursy-fizjoterapia.eu/ dla sportowców. Uszczerbek na zdrowiu jest często wynikiem zbytniego przeciążenia organizmu tudzież wypadków. Rehabilitacja sportowa jest koniecznością, aby móc szybko powrócić do swojego zdrowia. Jej celem jest usprawnienie dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Terapia kierowana jest nie tylko do profesjonalnych sportowców, ale też do osób trenujących amatorsko.

Jakie kontuzje najczęściej występują w sporcie?

W sporcie dominują takie kontuzje jak:

  • stłuczenia,
  • złamania kości,
  • skręcenia stawów,
  • urazy kręgosłupa,
  • zespól łokcia golfisty albo tenisisty,
  • uszkodzenia więzadeł,
  • stany zapalne ścięgna Achillesa.

Rehabilitacja sportowców – co należy o niej wiedzieć?

Gabinety fizjoterapeutyczne oferują rehabilitację dla osób uprawiających sport wyczynowo oraz amatorsko. Służy ona do tego, aby pacjent jak najszybciej wrócił do swojej znakomitej formy. Decydując się na taką rehabilitację, możemy więc szybko powrócić do uprawiania sportu i osiągania kolejnych wysokich wyników. Aby rehabilitacja dała pożądane efekty, musi być dostosowana do potrzeb pacjenta. W terapii stosuje się różne zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz autoterapię, czyli terapię manualną. Istotną częścią rehabilitacji jest zwłaszcza masaż sportowy. Często stosuje się także plastrowanie, dzięki czemu można utrzymać efekty rehabilitacji.

Przed jej rozpoczęciem przeprowadzane są dokładne badania, dzięki którym specjalista dobiera optymalną dla pacjenta metodę rehabilitacji. W razie potrzeby stosuje się specjalistyczne procedury (rehabilitacja stawu łokciowego, kolanowego, barku). Aby móc całkowicie wyleczyć kontuzję, jak i zadbać o profilaktykę, niezbędne jest podjęcie się ćwiczeń rehabilitacyjnych po kontuzji (wzmacniające, rozciągające przykurczone partie mięśni).

Rehabilitacja sportowa – jakie zajęcia wchodzą w jej skład?

Rehabilitacja sportowa opiera się na zajęciach z fizjoterapeutą, ale również na tych przeprowadzanych samodzielnie. Istotą terapii są techniki powięziowo-mięśniowe oraz trening personalny. Ich celem jest:

  • poszerzenie zakresu wykonywanego ruchu,
  • usprawnienie wykonywania ruchów, które dominują w konkretnym sporcie,
  • poprawa zwinności, szybkości i kondycji, niezbędnych dla zawodowych sportowców,
  • poprawa wytrzymałości, siły i elastyczności,
  • zwiększenie wydolności układu krążeniowo-oddechowego,
  • uzyskanie prawidłowych schematów ruchowych,
  • zwiększenie kontroli nerwowo-mięśniowej.

Rehabilitacja Spondylus https://spondylus-rehabilitacja.pl/ sportowa opiera się także na zabiegach terapeutycznych, takich jak fizykoterapia. Działa ona poprzez zmniejszenie dolegliwości bólowych, stanów zapalnym. Ponadto, wspiera gojenie się tkanek. Ceniony przez sportowców jest również kinesiotaping, czyli oklejanie ciała plastrami. Zadaniem tej techniki jest zmniejszenie obrzęków i bólu, jak i ustabilizowanie stawów. Często stosowany jest też masaż sportowy, który świetnie redukuje objawy zakwaszenia mięśni, ponadto przygotowuje do aktywności fizycznej i rozgrzewa. Popularna jest także technika PNF, czyli nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu. PNF służy do zwiększenia stabilności stawów i polepszeniu koordynacji nerwowo-mięśniowej.

Komu polecana jest rehabilitacja sportowa?

Rehabilitacja sportowców, co warto wiedzieć?
Rehabilitacja sportowców, co warto wiedzieć?

Czy musi być to osoba uprawiająca sport zawodowo? Z tego rodzaju fizjoterapii wbrew pozorom może korzystać każdy aktywnie fizycznie człowiek, uprawiający dowolną dyscyplinę sportu nawet w sposób amatorski. Jeśli więc chcemy uzyskiwać coraz lepsze wyniki w sporcie i dążyć do polepszenia swojej formy, możemy zdecydować się na rehabilitację sportową. Jest ona polecana więc wszystkim, którym zależy na szybkim powrocie do uprawiania sportu.

Rehabilitacja sportowa kierowana jest do:

  • sportowców zawodowych,
  • sportowców amatorów,
  • osób uprawiających sporty wyczynowe,
  • osób powracających do sportu po pewnej przerwie,
  • osób planujących rozpoczęcie treningów sportowych.

Rehabilitacja sportowa – zalety

Rehabilitacja sportowa jest znakomitym wyborem w wielu przypadkach. Kiedy okaże się niezbędna? Z pewnością na specjalistyczną terapię warto się wybrać po przebytych kontuzjach i urazach. W szczególności, jeśli przez nie konieczna była rezygnacja ze sportu na dłuższy czas. Nieceniona wówczas okaże się pomoc specjalistów. To propozycja nie tylko dla osób, które doznały niedawnej kontuzji, ale także tych, które mają problemy z wcześniejszymi urazami.

Rehabilitacja sportowa pod okiem fachowca wykazuje się dużą skutecznością. Jest ona znakomitym rozwiązaniem także dla sportowców odczuwających ciągłe zmęczenie, którzy chcą znacząco poprawić swoją wydolność i wytrzymałość organizmu. Profesjonalna rehabilitacja będzie w takich wypadkach zawsze świetnym wyborem. Aby móc cieszyć się z uzyskanych wyników, należy jedynie znaleźć wykwalifikowanego fachowca, który będzie nam w stanie pomóc.