Tuesday, January 21st, 2025

Stwórz garaż idealny – podjazd i brama

Kiedy decydujemy się na postawienie nowego garażu lub wyremontowanie już istniejącego nie możemy pominąć tak ważnego elementu jak brama garażowa. Aby garaż spełniał swoje podstawowe funkcje, był bezpiecznym domem dla naszego samochodu, był wygodny, komfortowy w użytkowaniu, estetyczny i efektowny, musi posiadać bramę, która pozwoli nam na łatwe korzystanie z garażu, bezproblemowy wjazd, łatwe i szybkie otwieranie i zamykanie bramy, ochronę przed włamaniem i zapewnienie optymalnych warunków dla parkującego w garażu pojazdu. Sam wybór odpowiedniej bramy garażowej to jeszcze nie wszystko. Istotny jest jej prawidłowy montaż. To od niego zależy, czy brama będzie działała bezawaryjnie, czy będzie spełniała swoją rolę i zapewniała bezpieczeństwo garażowi i rzeczom, pojazdom w nim się znajdującym. Jak zatem zamontować bramę garażową? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas instalacji bramy, o czym warto pamiętać. Montaż bramy garażowej może być dużo prostszy i skuteczny, jeśli dokonamy odpowiedniego wybory bramy i przygotujemy w odpowiedni sposób przestrzeń garażu.

Jaki typ bramy garażowej wybrać

Bramy garażowe
Brama garażowa

Zanim zajmiemy się montażem bramy garażowej, warto poświęcić kilka słów na temat typów bram garażowych i tego, który typ bramy wybrać. Nie powinniśmy się tu kierować jedynie zmysłem estetycznym. Wygląd garażu jest jak najbardziej istotnym elementem, jednak przede wszystkim ważna jest funkcjonalność bramy. Najbardziej popularnymi typami bram garażowych są bramy segmentowe, bramy uchylne i bramy rolowane. Różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim sposobem działania. W związku z tym montaż każdej z nich będzie wyglądał nieco inaczej. Ważne jest, by zastanowić się nad przestrzenią, jaką oferuje nam nasz garaż i nad efektem, który pragniemy uzyskać. Brama segmentowa i rolowana otwiera się w sposób, który umożliwia pozostawienie samochodu zaraz przy samej bramie i nie utrudnia jej otwarcia, co nie jest możliwe przy bramie uchylnej. Natomiast zarówno brama uchylna jak i segmentowa wymagają miejsca w części sufitowej garażu, gdyż tam właśnie brama się chowa. Brama, która wsuwa się bezpośrednio nad progiem to brama rolowana, która już nie wymaga miejsca na suficie.

Brama garażowa http://www.nowakbramy.pl/ – jak montować

Kiedy już dokonamy wyboru, jaką bramę garażową chcemy zamontować, należy przystąpić do przygotowania przestrzeni tak, by montaż bramy był możliwy i zapewnił jej odpowiednie funkcjonowanie. Warto o tym pomyśleć już w trakcie prac remontowych, podczas wykańczania garażu. Aby łatwo i bezproblemowo zamontować bramę ściany oraz sufit powinny być równe i proste. Równoległa płaszczyzna umożliwi łatwy montaż bramy i zapewni jej bezawaryjne działanie. Warto odpowiednio przygotować nadproże i węgarki. To części, do których zostanie przymocowana konstrukcja bramy. Dzięki wcześniejszemu wytynkowaniu i wymalowaniu wnętrza garażu uzyskamy odpowiednie warunki do szybkiego zamontowania bramy. Jeśli jednak zamierzamy prace wykończeniowe wykonywać już po montażu bramy wjazdowej do garażu warto pamiętać o tym, by odpowiednio wentylować pomieszczenie. Dzięki tej prostej czynności unikniemy zabrudzenia bramy, osiadania na niej pyłu, warstwy farby czy innych środków powodujących jej zniszczenie. O bramie należy także pamiętać podczas prac izolacyjnych. Położenie warstwy izolacji podczas ocieplania budynku w okolicy ościeża zapewni w garażu odpowiednią wymianę termiczna, zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych i  nie obniży izolacyjnej funkcji bramy garażowej. Ważnym elementem, o którym należy pamiętać przed montażem bramy garażowej, jest przygotowanie posadzki. Ta powinna być równa, prawidłowo wypoziomowana, o odpowiednim kącie w stosunku do ścian. Dzięki tak przygotowanej posadzce praca bramy nie będzie zakłócona, a brak powstającej w wyniku nierównej posadzki szczeliny zapewni bramie optymalną, pożądaną szczelność. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na utrzymanie czystości w garażu, uchroni go od przedostawaniem się do środka kurzu i wody, co pozwoli nam na skuteczne zabezpieczenie parkowanego w garażu pojazdu przed zniszczeniami takimi jak na przykład korozja.

Montaż bramy garażowej a przygotowanie instalacji elektrycznej

Podczas budowy czy remontu garażu warto pomyśleć o zamontowaniu instalacji elektrycznej, która ułatwi montaż napędu do bramy garażowej http://www.nowakbramy.pl/oferta/napedy/. Rzecz jasna, można taką instalację wykonać po zakończeniu prac remontowych, jednak najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie tego w trakcie prac. Wybrany rodzaj napędu determinuje układ instalacji, dlatego zanim zaczniemy jej zakładanie powinniśmy się dokładnie zastanowić, jaki rodzaj bramy chcemy zamontować i jaki będzie ona posiadała typ napędu. Warto także przemyśleć montaż wszystkich dodatkowych elementów wyposażenia napędu bramy, np., fotokomórki czy włącznika klawiszowego. Zautomatyzowane bramy garażowe to współcześnie standardowe rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością i zapewnia komfortowe użytkowanie bramy.