Ostatnimi czasy inwestorzy coraz częściej decydują się na zastosowanie wiązarów dachowych http://www.wiazary-kratowe.pl/technologia/. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Wiązary dachowe cenione są zwłaszcza za prosty montaż i dużą dostępność materiału.
Gdzie wykorzystywane są drewniane wiązary dachowe?
Technologia wiązarowa stosowana jest do budowy dachów o wyższej odporności na oddziaływania zewnętrzne. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne, więc nie jest to rozwiązanie popularne w krajach o wysokich średnich temperaturach dobowych. Wiązary dachowe warto wybrać przede wszystkim ze względu na opady śniegu. Nie jest on bowiem w tak samo prosty i szybki sposób usuwany z dachu, jak w przypadku deszczu. W okresie roztopów śnieg zwiększa bardzo znacznie swoją masę, a dach staje się narażony na duże zniszczenia. Dachowi zagraża także silny wiatr. Ma on bardzo niekorzystny wpływ głównie na dachy o wysokiej spadzistości. Właśnie głównie przez te czynniki niszczące, czyli śnieg i wiatr, wiązary dachowe znalazły swoje zastosowanie w klimacie umiarkowanym, czyli w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej oraz Australii. Z uwagi na spore koszty wykonania i źle wpływające warunki atmosferyczne, takiego rodzaju konstrukcji nie używa się zbytnio w Azji, szczególnie we wschodniej części Federacji Rosyjskiej. Jednakże wszystko z czasem może ulec zmianie, ponieważ na rynku coraz częściej można zauważyć konstrukcje prefabrykowane w bardzo przystępnych i atrakcyjnych cenach.
Biorąc pod uwagę rozpiętość dachów, pochylenie połaci czy wykorzystane komponenty możemy wyróżnić wiązary:
1. Krokwiowe
Ich konstrukcja opiera się całkowicie na murłatach, nie ma w nich podpór pośrednich. Wiązary krokwiowe znajdują zastosowanie w przypadku gdy rozpiętość dachu nie wynosi więcej aniżeli 6 metrów, a nachylenie nie więcej niż 45 stopni. Wiązary krokwiowe można także podzielić na te oparte na ścianach albo krokwiowo-belkowe. Wiązary oparte na ścianach składają się z dwóch części, wspieranych przy pomocy stropu prefabrykowanego albo żelbetonowego. Krokwie opierają się na murłatach połączonych w kalenicy. W wiązarach krokwiowo-belkowych strop został zastąpiony belką opierającą się na murłacie albo murze.
2. Jętkowe
Przypominają wiązary krokwiowe, jednak z nich wykorzystano dodatkowy komponent, czyli usztywniającą jętkę. Takie rozwiązanie polecane jest do dachów o rozpiętości do około 9 metrów, przy kącie nachylenia od 35 do 67 stopni. Możemy wymienić wiązary jętkowe klasyczne, dla domów z poddaszem użytkowym, kiedy koniecznie należy zachować właściwą wysokość pomieszczenia dla wygody z niego użytkowania, wówczas stosowane jest dodatkowe wzmocnione konstrukcją żelbetową. Inną opcją są wiązary płatwiowo-jętkowe wykorzystywane, kiedy jętki są za długi i należy je podeprzeć przy użyciu jednej albo dwóch płatwi.
3. Płatwiowo-kleszczowe
To konstrukcja składająca się z wiązarów głównych oraz pośrednich, znajdują się z nich płatwie, miecze, kleszcze oraz zastrzały. Znajdują zastosowanie przy dachach stromych i płaskich.
4. Wieszakowe
Zalecane do dachów o sporej rozpiętości, do 12 metrów. W takiej konstrukcji krokwie dźwigane są przy użyciu wieszaka razem z płatwiami.
5. Kratownicowe
W tych wiązarach używa się deski, połączone przy pomocy płytek kolczastych, z których utworzone są wiązary kratowe.
Zalety wiązarów dachowych
Łatwa obróbka
Drewno jest surowcem, który można w łatwy sposób obrabiać. Bez problemu możliwe jest zmiana jego kształtu czy wymiarów. Konstrukcja zostanie więc doskonale dopasowana do danych wymagań projektowych, w zależności od rozpiętości połaci i pochylenia.
Szybki i prosty montaż
Jeśli chodzi o montaż więźb dachowych prefabrykowanych, to cały montaż konstrukcji potrwa przeważnie do dwóch dni, należy jednak wziąć pod uwagę, iż produkcja wszystkich niezbędnych elementów zajmuje więcej czasu, nawet do 2 tygodni.
Bardzo małe straty materiału
W dzisiejszych czasach firmy korzystają z bardzo innowacyjnych i zaawansowanych programów inżynierskich, dzięki nim mogą one ograniczyć straty do minimum. Wszystkie zaprojektowane elementy są koniecznymi częściami w całej konstrukcji, nie występują więc zbędne części.
Duże możliwości zastosowania wiązarów dachowych
Wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-kratowe-projektowanie/ można zastosować praktycznie w każdym dachu. Możliwości konstrukcyjne są niezwykle szerokie, warto je wybrać, w przypadku kiedy metody tradycyjne okazują się za bardzo skomplikowane i zajmują zbyt dużo czasu.
Długoterminowa inwestycja
Dobranie odpowiednich materiałów i dopasowanie projektu konstrukcji do danej specyfikacji technicznej dachu sprawia, iż wiązary posłużą swoim właścicielem bardzo długi okres.
Jakie wiązary dachowe wybrać, prefabrykowane czy tradycyjne?
Dobrym rozwiązaniem jest wybranie wiązar dachowych prefabrykowanych, aniżeli zastosowanie metod tradycyjnych. Po pierwsze są one o wiele tańsze, więc możemy zaoszczędzić pieniądze, po drugie ich montaż zajmuje o wiele mniejszą ilość czasu. Wiązary dachowe prefabrykowane spełniają wszelkie wymagania projektowe. Można więc wykonać konstrukcje jętkowe, krokwiowo, płatwiowo-kleszczowe czy kratownicowe, a także wszelkie dostępne ich odmiany.
Polecamy zobaczyć
-
-
-
-
FotowoltaikaW związku z ogromnym zainteresowaniem tematu odnawialnych źródeł energii na warsztat bierzemy kolejną opcję o…
-
Rolety zewnętrzneRolety zewnętrzne to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli domów i mieszkań. Ich…