Żeglowanie – jak zacząć? Żeglarstwo ostatnimi czasy cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest to nietypowe hobby, które uznawane jest za ekstremalne. Wbrew pozorom nauka podstaw nie jest problematyczna. Niemalże każdy może się na to zdecydować, o ile nie cierpimy na chorobę morską, która skutecznie może utemperować nasze poczynania.
Ile czasu będziemy potrzebować, aby opanować podstawy żeglowania? Czy samodzielna praktyka w przypadku kursów żeglarskich ma znaczenie? Dla kogo przeznaczone jest żeglarstwo? Dlaczego ludzie decydują się na żeglowanie? W jakim wieku możemy rozpocząć przygodę z żeglowaniem? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem – istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszelkie wątpliwości w tym zakresie zostaną rozwiane.
Ile czasu będziemy potrzebować, aby opanować podstawy żeglowania?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kurs na żeglarza jachtowego, a także zaliczenie egzaminu to w praktyce dopiero początek naszej przygody żeglarskiej. Patent żeglarski można porównać do prawa jazdy- co prawda mamy uprawnienia do samodzielnego prowadzenia, jednakże nasze umiejętności są na niskim poziomie. Prawdziwa nauka polega na poświęceniu znacznie większej ilości czasu, niż szkolenie. Starsi żeglarze twierdzą, że z reguły potrzeba wielu lat praktyki. Dla niektórych jest to nie tylko życiowa pasja, ale również sposób na życie. Nie zmienia to jednak faktu, że dla początkującego żeglarza odpowiedź „lata praktyki” nie jest satysfakcjonująca i nie ma pokrycia w rzeczywistości. Okazuje się, że średnio po 6 tygodniach intensywnego pływania jesteśmy w stanie nauczyć się sterowania jachtem. Nadal jednak nie jesteśmy zwolnieni z podstawowych zasad bezpieczeństwa i należy o tym pamiętać.
Czy samodzielna praktyka w przypadku kursów żeglarskich ma znaczenie?
Część osób twierdzi, że tylko samodzielna praktyka spowoduje, że nabędziemy wysokie umiejętności. Powoływane są różne przypadki ze „szkoły życia”, jakie rzekomo dane persony przeżyły. W morskich opowieściach jest jednak ziarenko prawdy. W praktyce jednak najbardziej efektywne połączenie to żeglarstwo na kursach razem z samodzielną praktyką. Nawet po 10 tygodniach nie staniemy się wilkami morskimi, jeśli nie wyniesiemy odpowiednich wzorców z żeglarskich kursów. Osoby uczące się na własną rękę muszą zdawać sobie sprawę z tego, ze nie tylko będą się stresować, ale również utrwalą złe nawyki. Dość często pojawiają się błędy przy kładzeniu masztu, co w konsekwencji doprowadza do zniszczenia sprzętu. Jest to spowodowane zbyt szybkim porwaniem się na samodzielną żeglugę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zniszczenie sprzętu to nie tylko utrata kaucji, ale również niekiedy zepsucie całych wakacji.
Dla kogo przeznaczone jest żeglarstwo?
Żeglarstwo przeznaczone jest niemalże dla każdego. Należy jednak pamiętać, że niektóre cechy mogą okazać się uciążliwe pod żaglami. Dodatkowo są pewne zamiłowania, którym nie do końca jest po drodze z żeglowaniem. Żeglarstwo to doskonała rozrywka dla osób, które uwielbiają uczyć się czegoś nowego. Jest to kwalifikowana turystyka, która wymaga od nas wiedzy i umiejętności. Jeśli tego typu nauka nie sprawia nam przyjemności, wówczas w przypadku żeglowania będzie wyglądać to podobnie. Hobby to zalecane jest dla wszystkich, którzy cenią aktywność fizyczną- nie jest to odpowiednie miejsce do leżakowania. Żeglarstwo jest dla tych osób, które szanują przyrodę. Wiek nie ma większego znaczenia, o ile stan zdrowia jest odpowiedni.
Dlaczego ludzie decydują się na żeglowanie?
Przeżycia i doświadczenia z żeglowania mają niezwykłą moc, jeśli chodzi o tworzenie przyjaźni czy też zawieranie nowych znajomości. Jest to więc powód, dla którego coraz częściej decydujemy się na wracanie na żagle. Doświadczenia z nauki są niezwykle uniwersalne- w ten sposób jesteśmy poznać samego siebie, pokonać własne słabości. Żeglarstwo niekiedy jest cenną szkołą życia, która ułatwia nam podejmowanie odpowiednich decyzji w życiu codziennym. Jest to sposób na relaks, a wykonywane czynności mają niesamowity klimat. Warto wspomnieć o tym, że jest to możliwość na ruszenie się z miejsca i rozpoczęcie aktywnego trybu życia. Wiele osób ma problem z tym, aby się zmotywować, jednakże w tym przypadku ekscytacja jest tak duża, że rozpoczęcie tej aktywności będzie bardzo prawdopodobne.
W jakim wieku możemy rozpocząć przygodę z żeglowaniem?
Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, aby móc rozpocząć naukę żeglarstwa. Kurs można zrobić właściwie w każdym wieku- wystarczy zapisać się do odpowiedniej grupy wiekowej. Najmłodsze osoby decydują się na taką przygodę nawet w wieku 7 lat. Oczywiście są to najczęściej rejsy turystyczne, które przygotowuje się z myślą o najmłodszych adeptach. Egzamin można zdawać od 14 roku życia. Na kursach pojawiają się także persony w okolicach siedemdziesiątego i osiemdziesiątego roku życia. Załogi złożone są z osób w podobnym wieku.
Polecamy zobaczyć
-
Nurkowanie - jak oddychać Pływanie jest aktywnością fizyczną, która może dostarczyć wiele przyjemności, a oprócz tego można tutaj rywalizować…
-
Jak malować ogrodzenia kuteOgrodzenia pozwalają nam na wydzielenie pewnego terenu, który stanowi podstawę naszej przestrzeni życiowej. Jednocześnie pełni…
-
Jak wybrać dobre studia?Wybór dobrego kierunku studiowania wcale nie jest taki łatwy. Przed takim wyborem stoi każdego roku…
-
-
Jak zadbać o kręgosłup?Kręgosłup odpowiedzialny jest za prawidłową postawę ciała i to właśnie na nim ciąży noszenie naszego…